Pekný život s pokojným PMS
Ako vie Tradičná čínska medicína pomôcť pri PMS (Predmenštruačnom syndróme). Fakty, vysvetlenia a konkrétne odporúčania.
PMS očami západnej medicíny
PMS (predmenštruačný syndróm) je stav, ktorý mnoho žien pozná, keď približne 11-2dni pred menštruáciou zažívajú rôzne psychické a fyzické stavy nepohody ako podráždenosť, náladovosť, plačlivosť, hnevlivosť, mrzutosť, nechuť hovoriť, pocit úzkosti či depresie, nezáujem o okolitý svet, či pocit zahltenia okolím.
Tiež bolestivosť pŕs, časté vzdychanie, zhoršenie akné či iných vyrážok, nafúknutie, bolesti hlavy, mozgová hmla, opuchy, únava, nespavosť či krvácanie z nosa a iné. Tieto príznaky s príchodom menštruácie miznú.
U každej ženy sa môže prejaviť odlišne, od úplne miernych príznakov, až po veľký zásah do kvality života. V niektorých prípadoch sa používa aj farmakologická liečba, ako hormonálna antikoncepcia, antidepresíva, a iné. PMS nie je klasifikovaná ako choroba, je to súbor príznakov.
Mierne PMS je však fyziologicky stav, telo čaká, či došlo k oplodneniu, alebo dôjde k menštruácií.
Tento stav však nemá byť obťažujúci a nepríjemný, len mierne iný, a v rámci pochopenia svojho cyklu a pochopenia jednotlivých fáz, primerane zvládnuteľný.
Predmenštruačný syndróm PMS lieči TČM podľa tzv. Obrazu
Tradičná čínska medicína pozerá na človeka inou optikou ako sme zvyknutí, a PMS lieči individuálne, keďže každá žena má iné prejavy.
Inak budeme riešiť predmenštruačný syndróm žene, ktorá má výbuchy hnevu, pálivé bolesti hlavy pred menštruáciou a je jej horúco a inak napríklad ženu, ktorá je úzkostná, plačlivá, je jej zima a skôr by ležala a spala.
Už z tohto jednoduchého príkladu vidieť, že pri predmenštruačnom syndróme je veľmi dôležité správne určiť Obraz ochorenia, ktorý sa určuje na základe TCM diagnostiky. V praxi ide často o kombináciu niekoľkých obrazov a liečba je potom ako taká skladačka, či hlavolam, ktorý treba rozlúsknuť.

PMS
1/Ako pozerá na PMS čínska medicína
Najčastejšie sú pri PMS zasiahnuté pečeň, slezina a obličky*. Čo to znamená?
Podľa TCM slezina vyrába Qi** a Krv, a pečeň krv skladuje a zároveň spriechodňuje, aby Qi mohla spolu s krvou voľne prúdiť. Emočná a psychická nepohoda sa v tele spracováva práve v pečeni, a spôsobí, že Qi a Krv neprúdia a stagnujú.
Vzniká teda Obraz tzv. stagnácie Qi pečene a časom môže prejsť až do blokády Krvi. ˇTým sa pečeň, element dreva, dostáva do nadbytku a svojou stagnujúcou Qi oslabuje Qi sleziny, lebo je porušená rovnováha.
Následne je slezina, ako výrobca Qi a Krvi oslabená a vytvára jej nedostatok, a teda pečeň nemá čo spriechodňovať. A Qi a Krv sa stagnujú po tele. Tento stav sa často pripodobňuje ku loďke, ktorá pláva vyschnutou riekou a zasekne sa o dno. Výsledky takejto disharmónie potom žena pociťuje na mnohých príznakoch počas PMS.
Opačne to môže byť, pokiaľ slezina stravou nevytvára dostatok Qi a Krvi, nie je čo by mala pečeň spriechodniť.
Obličkový yang má zase vytvárať v tele dostatok príjemného tepla, nedeje sa tak pokiaľ obličky nie sú dostatočne zásobené Qi od sleziny, ale príčin môže byť viac. Qi a Krv sa potom pohybuje ešte ťažšie v takom chladnom prostredí (obraz nedostatku yangu obličiek).
Všetky mechanizmy vytvárajú rôzne kombinácie Obrazov ochorenia, niektorá konštitúcia ide skôr do obrazov typu plnosti, iné do typu prázdnoty. Pri niektorých sa Qi začne prehrievať. Túto situáciu si môžete ľahko prirovnať ku autu opretému o stenu a súčasnému pridávaniu plynu, výsledkom bude, že sa prehreje, to sa deje aj v tele. Kombinácií je nespočetne.
* čínska medicína používa pojmy ako pečeň, slezina, obličky v inom kontexte ako západná medicína. Neznamená to napr. že ten ktorý orgán musí vykazovať zlé výsledky u lekára, je to iný systém, nech vás nemätie názvoslovie
** Vysvetlenie, čo je to Qi (čítaj čchi) nájdene na IG poste
2/ Diagnostika a liečba PMS podľa čínskej medicíny
Stanovenie Obrazu ochorenia je v čínskej medicíne výsledkom diagnostiky - diagnostického rozhovoru, diagnostiky z jazyka a pulzovej diagnostiky. Vstupná diagnostika je súbor množstva otázok, kde prejdeme všetky príznaky PMS, a zisťujem čo sa v tele deje.
Podľa toho ženám vysvetlím súvislosti, kde je disbalancia, a ktorý systém treba opraviť. Tiež aj to, čo ony samé môžu pre seba urobiť. Žiadne ochorenie nevzniká vo vzduchoprázdne, a pre zmenu výsledku je potrebné odstrániť počiatočnú príčinu.
Následné predpisujem bylinky. Tradičné bylinné zmesi modifikujem na mieru, podľa Obrazu, ktorý žena má.
TCM rovnako využíva aj ovplyvňovanie akupunktúrnych dráh, akupunktúru ucha, úpravu stravy a častokrát aj životných návykov.
3/ Prečo sa diskomfort deje len v týždni pred menštruáciou? Je to naozaj tak?
Qi sa má po tele hýbať, to sme
už vysvetlili. Týždeň pred menštruáciou fyziologicky mierne stagnuje, ale
nasčíta sa to počas PMS, pokiaľ je v tele aj iná disbalancia, ktorá nie je
až taká viditeľná či obťažujúca počas mesiaca.
4/ Pár reálnych príkladov Obrazov pri liečbe PMS a ako si pomôcť. Našli ste sa v nich?
4.1 Pri obraze stagnácie qi a oslabenej slezine (najčastejší druh), pozorujeme napr. príznaky ako - podráždenosť, náladovosť, netrpezlivosť a strunovitý pulz, nafúknuté brucho pod rebrami, napätie pŕs, vzdychanie...
Je vhodné spoznať, čo je tým skutočným relaxom pre ženu, aby sa stagnácia mohla uvoľniť prirodzene. Lebo meditácia a joga môžu byť skvelý relax pre jednu ženu, ale druhú tá statika bude skôr rozčuľovať. A uvoľní ju naopak tanec a pohyb. Môže to byť hocičo, niekoho uvoľní kresba osamote v tichu, inú ženu turistika. Pri stagnácií pomáha ju aj vykričať, napr. do vankúša alebo z plných pľúc na hory.
Často krát je žena zastagnovaná, lebo sa nemôže prejaviť taká aká je. Snaží sa byť láskavá, od malička ju učili byť poslušná. Vidíte tam tie vzorce? Vzorce ako nebyť autentická. Napr. mama častokrát dusí v sebe hnev, aby nebola zlá na deti.
Akékoľvek zamestnanie, kde pracujete s ľuďmi či s deťmi a nevyhovuje vám. Pokiaľ je tento stav dlhodobý, prejaví sa nejakými príznakmi. Časom až blokádou krvi (tam patria napr. cysty, myomy...).
Vhodná často býva aj pomoc psychológa.
Je dobré, že ľudia viac chápu, že tak ako liečime telo, je rovnako dôležité liečiť aj dušu. Čoraz viac ľudí chce pre seba niečo urobiť a mať sa dobre fyzicky aj psychicky.
To, ako myslíme, ako sa cítime, aj to všetko utvára našu Qi.
Napr. žena žije vo vzťahu, ktorý jej nevyhovuje, alebo je v práci, kde nie je spokojná, môže to byť čokoľvek, aj dlhoročné vytesnené trápenie. Tam je čínska medicína nápomocná, lebo dokáže uľaviť, a uvoľniť tú stagnáciu. Tam je vtedy múdre nabrať silu a odvahu a po TCM liečbe začať riešiť a hojiť to, čo vytvára tú stagnáciu na emočnej úrovni, aby sa nestalo, že sa to po čase vráti.
Čo je však nesmierne dôležité je
si uvedomiť svoju ženskú cyklickosť. Každý týždeň počas cyklu sa dejú
v tele ženy iné procesy. A toto by bolo fajn vnímať.
Žena nerovná sa muž.
Ani v tom ako funguje ženské telo, ani v tom ako funguje ženská psychika. Často krát je žena vo výkone, v neustálom strese, podáva privysoký výkon. Lenže výkon a sila sú skôr mužské kvality.
PMS je výsledkom spôsobu života a narušenia ženskej rovnováhy. Jemná nepohoda, či jemná podráždenosť, ktorá je zvládnuteľná je prirodzená, a pri seba vnímaní žena môže prispôsobiť svoj život podľa fáz cyklu. Napr. si neplánovať dôležité nové projekty na týždeň pred menštruáciou pokiaľ vie, že vtedy by najradšej bola v kľude, ale dopriať si pokoj bez výčitiek.
Toto je veľmi individuálne a každá žena potrebuje niečo iné. Pokiaľ je aj partner oboznámený so ženským cyklom, a vie partnerku podporiť, o to je to potom ľahšie. Nemám na mysli posmešky v štýle, že opäť je nevrlá a útek z domu. Skôr si dovoliť možnosť byť plne autentickí vo svojich pocitoch, to môže pár nesmierne zblížiť. Ale to je už iná téma.
Možno ste zažili radu starých mám, dať si za pohárik páleného a ono to pomohlo. Prečo?
Jeden malý pohárik rozvolní Qi, teda jej pomôže sa hýbať. Nie je to liečba, ale na krátkodobú úľavu na ten daný cyklus by to mohlo fungovať. Kde by som to neodporúčala je, ak sa pri PMS vyskytujú horúce príznaky, teda pocit horúčosti, pálivé bolesti hlavy, akné či iné kožné ochorenia.
Keď čínska medicína hovorí o stagnácií Qi pečene, chcem objasniť dôležitý fakt, že to neznamená, že máte niečo s pečeňou ako orgánom, ako ho vníma západná medicína. Z pohľadu čínskej medicíny je úlohou pečene, a elementu dreva spriechodňovať Qi, teda jej pomáhať sa hýbať a voľne prúdiť po tele.
Drevený element má v sebe tú symboliku, prestavte si na jar, keď začne pučať zeleň, semienko si zo zeme nájde cestu = spriechodní si cestičku a vyklíči. Tak takto sa má naša Qi hýbať po tele. A niekedy to nejde a narazí, zadrháva, alebo sa v tom zastavení začne prehrievať, prípadne jej je málo a preto sa nehýbe.
Ak sa Qi nehýbe, a stagnácia začne byť nepríjemná – PMS nie je jediný prípad, stagnácia Qi vytvára mnohé iné zdravotné ťažkosti, a tiež sa prejavuje aj u mužov, nie je to len ženský obraz.
Je dobré si napríklad počas PMS
aj zapisovať, čo vás ťaží a následne sa ku tomu vrátiť.
4.2 Keď sa ku stagnujúcej Qi pridá aj oheň, napr. tiež pozorujem, že žena má pocity horka, a pálivé bolesti hlavy, výbuchy hnevu, či afty v ústach...
Tam je najdôležitejšie sa z toho hnevu vyventilovať, športovať, keď treba, tak zmeniť či riešiť aj zásadné veci v živote ako prácu či osobný život. Pri horku určite nesiahať po poháriku páleného, alkohol by horko len viac prehrial. Dobre padne mätový čaj.
4.3 Pri obraze nedostatku krvi, a následnej stagnácií Qi, možno vidieť plačlivosť, depresie, miernu podráždenosť, mierne napätie pŕs, motanie hlavy, rozmazané videnie, necitlivosť alebo mravenčenie končatín, matne bledú pleť, bledý jazyk...
Tu bude veľmi dôležitý spánkový režim, podľa TCM je spánok od 22hod pre ženu veľmi dôležitý na doplnenie krvi. Pokiaľ spíte 8 hod od 22hod, alebo 8h od 1hod ráno do 9, nie je to to isté.
Telo najviac doplňuje krv pri spánku do pol noci. Z pohľadu čínskej medicíny je žena viac o krvi a muži sú viac o Qi. Preto napr. nočné služby viac zrania ženu, lebo si viac siahne do rezerv krvi.
Pokiaľ mala žena príliš silnú menštruáciu a strácala veľa krvi, alebo stratila veľa krvi pri nejakom úraze, neje mäso, alebo nadmerne či vrcholovo športuje, prípadne má nadmernú mentálnu aktivitu, ľahko sa vytvorí obraz tzv. nedostatku krvi.
4.4 Pri obraze nedostatku sleziny a yangu obličiek, možno vidieť napríklad skôr plačlivosť, stratu motivácie, únavu, pobolievanie spodnej časti chrbta, pocit chladu v chrbte, zimomravosť, studené chodidlá, svietivo bielu pleť, znížené libido, časté močenie, nočné močenie, opuch spodnej časti nôh, riedku stolicu či nechutenstvo, mierne nafúknutie brucha...
Je dobré sa nevystavovať chladu, žena môže byť aj náchylnejšia ku prechladnutiu počas PMS, lebo keď chýba Qi a Yang, nemá nás čo chrániť pred chladom. Vtedy jesť tepelne upravené jedlo, mäsový vývar, piť škoricový čaj so sušeným zázvorom.
Vyhýbať sa jedlu z chladničky ako jogurt, čerstvá surová zelenina z chladničky. Zamerať sa na mäsové vývary, červené mäso, vlašské oriešky, pistácie, čierny sezam či pečené gaštany.
4.5 Keď sa PMS prejavuje nedostatkom sleziny s vlhkosťou, možno vidieť napríklad plačlivosť, malátnosť, pocit ťažkého tela, opuch pŕs, miernu podráždenosť, nechutenstvo, mierne nafúknutie brucha po jedle, bledú pleť, riedku stolicu, lepkavá pachuť, biely výtok či bledý jazyk s odtlačkami zubov po stranách...
Tu je dobré sa vyvarovať sladkým jedlám, múke a mlieku a mliečnym produktom. Rovnako nepravidelná strava vie narobiť ťažkosti. Slezina/element zeme má rád pravidelnosť, a nie je to isté nejesť celý deň nič, a večer to doháňať, ako jesť pravidelne v kľude a s dostatkom času na jedlo.
Tiež nejesť jedlo rovno z chladničky, ale teplú varenú stravu, aj na raňajky. A pravidelne sa mierne hýbať, nie nadmieru, keďže Qi chýba.
To, že je dôležité sa hýbať, pravidelne cvičiť, jesť zdravšiu stravu, dostatočne spať, eliminovať stres a relaxovať, ste už pravdepodobne niekde počuli. Verím, že po vysvetlení súvislostí vyššie už lepšie chápete zmysel týchto rád a v ktorých obrazov je čo vhodné začať aplikovať.
5/ Dobré rady 😊
1. Zaručená rada je porozumieť a pochopiť svoje PMS - to znamená pri diagnostike vysvetľujem ženám ich príznaky, aby s tým mohli aj pracovať ďalej a niečo vo svojom živote zmeniť.
2. Nastavím liečbu bylinkami, ovplyvňovanie energetických dráh, stravu. Je dôležité vydržať aspoň 3 - 5 cyklov, aj keď často už pri 1. menštruácii prichádza veľká úľava.
3. To, čo pomohlo vašej kamarátke, nemusí pomôcť vám, individuálna liečba je kľúč.
6/ Povzbudenie
Myslím, že je dôležité o témach ako PMS, menštruácia, ženský cyklus, psychické problémy, otvorene hovoriť a nabádať ľudí sa nebáť ich riešiť.
Videla som mnoho ľudí, ktorí, keď začali meniť veci v živote, úplne rozkvitli a rozžiarili sa. Jasné, že v živote sa veci dejú a menia a nič nezaručuje, že to bude idylka na veky, ale už dôvera, že tou na začiatku trochu aj bolestivou zmenou, sa nakoniec uľaví, vie robiť veľké veci.
Takže, všetky ženy, ktoré trápi PMS, by som rada povzbudila, že zmeniť sa to dá. V čínskej medicíne som našla odpovede na mnohé otázky, a som rada, že sa o ne môžem podeliť.
Nech sa vám darí,
a pekný život s pokojným PMS.
Spracovala Ing.Zuzana Bašková – Terapeut Tradičnej čínskej medicíny, Ambulancia TCMGOODWAY, www.tcmgoodway.sk , +421 917 722 677